EMAIL MARKETING

Máte malú návštevnosť vašej stránky?
Máte malé alebo dokonca žiadne predaje cez vašu stránku?

Pomôžeme vám oživiť vašu stránku a pomocou nášho email marketingu vám pritiahneme nových zákazníkov a zvýšime vám predaje.

TEXT

MARKETING

AUTORESPONDER

AUTORESPONDER

AUDIOKNIHA

KONTAKT

Príjem televízneho signálu v skratke

Čo je to digitálna televízia?

O čo je lepšia od pôvodnej analógovej?

Čo znamenajú všetky tie skratky ako DVB-T , DVB-S , DVB-C , SD , HD , 4K ...?

V tomto článku Vám to všetko podrobne vysvetlíme, aby ste napríklad pri kúpe novej televíznej techniky mali lepšiu predstavu o tom čo kúpiť.

DVB - Digital Video Broadcasting, alebo v našom jazyku digitálne televízne vysielanie.

Analógové vysielanie sa u nás skončilo v septembri 2011.  

Politickým cieľom bola snaha využiť nové technológie na celkové zvýšenie životnej úrovne, vzdelania, na podporu budovania informačnej spoločnosti, na rozvoj elektronického mediálneho trhu zatraktívnením programovej ponuky, zvýšením kvality a plurality vysielania, na vytvorenie priestoru pre vstup nových podnikateľských subjektov na trh a na rozvoj nových služieb. Ďalej podporiť rozšírenie a uplatnenie nových technologických možností spojených s digitálnym vysielaním, napr. televíziu s vysokou rozlišovacou schopnosťou (HDTV), televíziu určenú na mobilný príjem (DVB-H).

Analóg znamená, že televízny vysielač posiela elektromagnetické vlny určitej sily a veľkosti v určitej frekvencii. Prijímač, teda anténa na streche, dokázala tieto vlny prečítať a pustiť ich multimediálnu podobu. Tento systém fungoval viac než 50 rokov a znamenal prelom v mediálnej technológii. No mal veľké nedostatky a to hlavne náchylnosť na rušenie, ktoré sa prejavovalo najčastejšie takzvaným zrnením obrazu.

Digitálne vysielanie namiesto vlnenia mení všetky programy na sled jednotiek a núl, rovnako ako počítač a zároveň umožňuje prenášať aj iné než televízne služby, a to aj interaktívne. Medzi najobľúbenejšie doplnkové funkcie patrí zastavenie a pretočenie programu, 7 dňový archív či videopožičovňa.

DVB-T alebo Digital Video Broadcasting - Terrestrial. Digitálne terestriálne (pozemské) televízne vysielanie. Digitálne vysielanie prostredníctvom televíznej antény.

Prvé vysielanie DVB-T na Slovensku, považované za experimentálne, sa uskutočnilo v októbri roku 1999 počas výstavy Intermedia, keď Slovenské telekomunikácie, a. s. - Rádiokomunikácie, o. z. vysielali z vysielača Kamzík na televíznom kanáli K50 multiplex troch televíznych programových služieb (STV1, TV MARKÍZA a infokanál) a dvoch rozhlasových programových služieb (Slovensko 1 a FUN RADIO). Signálom bola pokrytá Bratislava a blízke okolie. Týmto experimentom sa Slovenská republika stala prvou krajinou v našom regióne, v ktorej bolo vysielanie DVB-T odskúšané.

DVB-T2 je nový štandard digitálneho televízneho vysielania pomocou pozemských vysielačov. Vďaka tomu štandardu je možné do jedného vysielacieho multiplexu vložiť viac televíznych programov. Tento štandard vychádza zo štandardu DVB-T.

Súčasné zariadenia, ktoré sú schopné prijímať DVB-T nie sú kompatibilné (nie sú schopné) prijímať DVB-T2. Aj keď máte novšie zariadenie, ktoré podporuje MPEG4, FullHD a podobné technológie, pokiaľ nie je výslovne v návode uvedená podpora DVB-T2, tak zariadenie nie je schopné prijímať toto vysielanie.

Vysielanie v DVB-T využívalo kompresný formát MPEG-2, prípadne MPEG-4. V prípade DVB-T2 prichádzajú do úvahy kompresné formáty staršie H.264 a novšie H.265 (HEVC). Momentálne nie je rozhodnuté v akom kompresnom formáte sa bude na slovensku vysielať. Podľa vývoja v susedných krajinách, kde sa očakáva vysielanie vo formáte H.265 (HEVC), možno usúdiť, že aj Slovensko sa prikloní k H.265 (HEVC).

DVB-S je skratka pre Digital Video Broadcasting–Satellite, čo v slovenskom jazyku znamená„digitálne televízne vysielanie cez satelit“ alebo jednoducho satelitná digitálna televízia. DVB-S poskytuje vysielanie televízneho signálu z družice priamo do domácnosti, pri využití prijímacej satelitnej antény (parabola) a digitálneho prijímača (set-top boxu), čo umožňuje jeho príjem bez výnimky na území celej Slovenskej republiky, vďaka 100% pokrytiu signálom celého územia. DVB-S ponúka digitálnu kvalitu obrazu a zvuku, pomerne vysoký počet televíznych programov (v závislosti od ponuky operátora) a s využitím širokej ponuky set-top boxov aj množstvo doplnkových funkcií, ktoré poskytujú viac komfortu pri sledovaní televízneho vysielania.

V ostatnom období sa do ponuky DVB-S služieb dostávajú okrem HD aj programy v UHD kvalite (samozrejme, na ich sledovanie je potrebný príslušný televízny digitálny prijímač).

Podobne, v závislosti od zvoleného set-top boxu, môže divák využívať doplnkové funkcie, ktoré poskytujú vyšší komfort oproti sledovaniu televízie cez analógovú terestriálnu anténu. Či už ide o funkciu digitálneho nahrávania do zabudovaného harddisku, elektronického programového sprievodcu, voľby jazykovej verzie, rodičovského zámku, zobrazenia všetkých údajov na televíznej obrazovke, rôzne internetové aplikácie ako napríklad youtube, Česko-Slovenská filmová databáza ČSFD, DLNA (Digital Living Network Alliance) zdieľanie rôzneho obsahu (fotografií, videí, hudby...) atď. DVB-S umožňuje aj pripojenie viacerých televízorov v domácnosti, ale s podmienkou, že čo televízor, to jeden set-top box, alebo koľko televízorov, toľko set-top boxov.

Výhody a rozdiely oproti iným spôsobom príjmu digitálneho TV vysielania: Výhodou DVB-S je možnosť jeho príjmu kdekoľvek, prakticky všade na celom území Slovenskej republiky.

DVB-S2 je druhá generácia štandardu pre satelitné vysielanie audiovizuálnych streamov a sprievodných dát ( teletext , EPG ) pomocou telekomunikačných satelitov. Vznikla rozšírením štandardnej normy DVB-S a počíta sa u nej aj s využitím kompresie MPEG-4 AVC ktorá je často spojená (nie je to ale pravidlom) s vysielaním vo vysokom rozlíšení obrazu - HDTV. Zvuk sa často prenáša ako AC-3 stream vo formáte Dolby Digital. Dnes už je toto vysielanie bežne dostupné a to aj pre slovenských divákov.

Výhody oproti DVB-S

  • väčšia prenosová kapacita oproti DVB-S a to až o 30%
  • vylepšenia robustnosti pre danú kapacitu
  • Adaptive Coding and Modulation (ACM)
  • možnosť modulácie 8-PSK , 16-APSK a 32-APSK
  • hlavná požiadavka na DVB-S2 - nové služby
  • spätná kompatibilita a interaktívne služby - priorita II. poriadku
  • DVB-S2 nie je spätne kompatibilný s DVB-S, všetky súčasné HD prijímače ale podporujú obe normy.

DVB-C je skratka pre Digital Video Broadcasting–Cable, čo v slovenskom jazyku znamená digitálne televízne vysielanie cez káblové distribučné siete, alebo cez systémy MMDS a MVDS. Alebo jednoduchšie: digitálna káblová televízia. Oproti káblovej analógovej televízii sa DVB-C vyznačuje výrazne vyšším počtom a ponukou televíznych programov, ale aj ponukou celého radu funkcií, ktoré zvyšujú komfort a zážitok zo sledovania televízneho vysielania.
Služby DVB-C poskytujú zväčša kábloví operátori a operátori MMDS a MVDS, ktorí dosiaľ poskytovali služby káblovej analógovej televízie. Svoje koaxiálne rozvodné siete vďaka technologickému vývoju modernizovali a prebudovali na optické alebo hybridné opticko-koaxiálne siete, ktoré dokážu ponúknuť vysokokvalitné služby digitálnej televízie, vysokorýchlostného internetu a telefónne služby prostredníctvom jednej zásuvky v domácnosti.

DVB-C umožňuje aj využívanie nových interaktívnych služieb

Služby VoD (video na požiadanie), počúvanie rozhlasového vysielania atď. Výhody a rozdiely oproti iným spôsobom príjmu digitálneho TV vysielania:
Dôležitou výhodou DVB-C je, že popri digitálnej televízii paralelne umožňuje aj príjem analógovej káblovej televízie. Káblovú televíziu možno vďaka tomu jednoducho pripojiť ku všetkým televízorom v byte či dome. Výhodou DVB-C je aj možnosť z jednej zásuvky pripojiť a využívať takisto služby vysokorýchlostného internetu a telefónne služby (tzv. triple play služby).

ČO JE SD, HD, FULL HD, ULTRA HD?

V priebehu niekoľkých posledných rokov, riadený trhom spotrebnej elektroniky, HDTV LED / LCD televízia postupne nahrádza tradičné CRT televízie, HDTV technológie dosahujú veľký úspech. Ako monitorovanie videa teraz prijímajú HDTV. Zvyčajne počujeme niekoľko štandardov pre riešenie problémov vrátane SD, HD, Full HD, Ultra HD. V porovnaní s tradičným CCTV systémom na sledovanie videa znamená vysoké rozlíšenie vynikajúcu kvalitu obrazu.

SD - STANDARD DEFINITION (ŠTANDARDNÉ ROZLÍŠENIE)

Takzvaná SD je fyzické rozlíšenie pod 720p (1280x720) formát. Konkrétne to znamená rozlíšenie približne 400 televíznych riadkov VCD, DVD, televíznych relácií a iných formátov videa "SD". Štandardná definícia sa vzťahuje na plný D1 (720x576), čo je štandard SMPTE 259M.

HD - HIGH DEFINITION (VYSOKÉ ROZLÍŠENIE)

Fyzické rozlíšenie vyššie ako 720p sa nazýva ako HD (High Definition). 720p znamená vertikálne rozlíšenie 720 televíznych riadkov s progresívnym skenovaním. O štandarde HD, medzinárodne uznávané dve kritériá: video vertikálne rozlíšenie vyššie ako 720p alebo 1080i; pomer strán obrazu je 16: 9.

Z kvality videa môžeme ľahko zistiť rozdiel medzi "HD" a "SD". Vzhľadom na rozdielnu kvalitu obrazu a dátovú šírku dát, rozdelenie obrazového signálu na televízory s vysokým rozlíšením (HDTV), televízii so štandardným rozlíšením (SDTV), televízii s nízkym rozlíšením (LDTV). Zdá sa, že HDTV je najvyšší štandard, jeho rozlíšenie dosahuje približne 35 mm širokouhlý film, vyžaduje video a zobrazovacie zariadenie podporuje horizontálne rozlíšenie dosahuje viac ako 1000 televíznych liniek, rozlíšenie dosahuje 1920x1080. Pokiaľ ide o kvalitu obrazu, rozlíšenie HD je štyrikrát vyššie ako tradičné analógové rozlíšenie televízora, jasnosť obrazu, reprodukcia farieb je lepšia ako tradičná televízia. Pomer strán obrazu 16: 9 prináša širšiu víziu.

Na trhu video monitorovania, založeného na H.264 IP kamere a sieťovom videorekordéri podporuje HD rozlíšenie, zvyčajne dosahuje 720p, 1080p, dokonca oveľa vyššie rozlíšenie, ako je 3 megapixelov, 5 megapixelov.

Rozlíšenie HD v rozlíšení Full HD

HD a Full HD

FULL HIGH DEFINITION (HD)

Takzvaný Full HD sa vzťahuje na fyzické rozlíšenie až do 1920x1080 (vrátane 1080i a 1080p), i je skratka prekladania, znamená prekladanie skenovania; p je skratka progresívneho, znamená progresívne skenovanie. majú veľký rozdiel v kvalite obrazu. Kvalita obrazu 1080p je lepšia ako 1080i. Zdá sa, že 1080p dokáže zaistiť vysoké rozlíšenie, vynikajúcu kvalitu obrazu, je široko používaný v systémoch video sledovania vo vysokom rozlíšení.

Logo Full HD

Logo Full HD 1080P

ULTRA VYSOKÉ ROZLÍŠENIE (HD)

Ultra vysoké rozlíšenie známe tiež ako UHD / 4K, tento štandard zahŕňa 4K UHD a 8K UHD. 4K UHD dosahuje rozlíšenie 8,29 megapixelov (3840x2160), zatiaľ čo 8K UHD dosahuje približne 33,18 megapixelov (7680x4320). Na zabezpečenie plynulého a nízkeho prenosu bitových rýchlostí prijímajú zariadenia s vysokým rozlíšením najnovší formát kompresie H.265 / HEVC. V porovnaní s modelom H.264 môže najnovší model H.265 zlepšiť efektívnosť kompresie pomocou vlastnej technológie na zníženie oneskorenia a blokovania efektov v pohybových scénach, zachovanie vysokej kvality obrazu pri súčasnom znížení 50% bitovej rýchlosti.

HDTV A HD VIDEO SURVEILLANCE STANDARD

Rozlíšenie HDTV môže dosiahnuť 5-násobne vyššie ako analógové rozlíšenie TV. HDTV má tiež lepšiu čistotu obrazu a pomer strán obrazu 16: 9. Spoločnosť filmových a televíznych inžinierov (SMPTE) definovala dva najdôležitejšie štandardy HDTV: SMPTE 296M a SMPTE 274M.

Logo HDTV

Logo HDTV

Rozlíšenie SMPTE 296M (HDTV 720P) je definované ako 1280 × 720 pixelov, video formátu 16: 9 s vysokou čistotou, 25/30 Hertz (Hz) sekvenčná frekvencia snímania 25-30 snímok za sekundu v závislosti od krajiny podporuje aj 50/60 Hz frekvencia skenovania (50/60 snímok za sekundu).

SMPTE 274M (HDTV 1080) definuje rozlíšenie 1920 × 1080 pixelov, formát 16: 9, farebnú vernosť, používa frekvenciu prepletenia alebo progresívneho snímania 25/30 Hertz (Hz) a 50/60 Hz.

 

Náš tip

Prijímače patriace medzi elitu, podporujúce príjem najnovšej technológie UHD4K.
VU+ UNO4K na príjem HD a UHD kanálov pomocou DVB-S/S2, DVB-T/T2 alebo DVB-C , VU+ ZERO4K a AB Cryptobox Smart
SME PRIPRAVENÍ VYRAZIŤ A VYRIEŠIŤ VÁŠ PROBLÉM
arrowUp.gif

CHCEM NOVÉ AUTO ZA ZLOMOK JEHO CENY


CHCEM NOVÉ BÝVANIE A NEZADĹŽIŤ SA


CHCEM SA ZBAVIŤ ÚVEROV A HYPOTÉK


CHCEM ZÍSKAŤ SLUŠNÝ DÔCHODOK


CHCEM CHODIŤ NA DOVOLENKY ČASTEJŠIE


UŽ NECHCEM POČÍTAŤ KAŽDÝ CENT, ABY SOM VYŽIL

TOTO SÚ SNY KTORÉ SI MÔŽETE SPLNIŤ, TAK NEVÁHAJTE A OZVITE SA!

pondelok - piatok
od 09:00 do 17:00

SLOVAK & CZECH :

📱+421 940 61 04 04

ENGLISH :

📱+421 940 62 04 04

v pracovné dni od 9:00 - 17:00

 

info@familiagroup.sk

 

Família Cup bol veľmi dobre organizovaný, kvalitne obsadený turnaj vo futbale. Veľmi sa mi na ňom páčilo, schuti sme si zahrali s dobrými tímami. Turnaj hodnotím veľmi dobre, či už po organizačnej stránke, ako aj kvalitatívnej.

Peter Peciar Sociálna poisťovňa

Tieto stránky používajú cookies.
Prehliadaním týchto stránok s používaním cookies súhlasíte.